'Lysmesse' af Harald Voetmann
Litteraturformidler Emilie anbefaler denne uge en mangestemmig munkeroman med dyb klangbund og høj risiko for latter
Af Litteraturformidler Emilie Bessing
Hvad handler bogen om?
Vi befinder os i midten af 1100-tallet i Norwich i England, hvor vi møder et kor af munke, der har en vigtig historie at fortælle. Nemlig historien om et mord på en 12-årig dreng William, og om hvordan der i årene efter mordet bredte sig en fortælling om, at William var offer for et ritualmord begået af områdets jødiske befolkning. Bag udbredelsen af den fortælling står særligt én skikkelse, munken Thomas af Monmouth, som skriver et værk om mordet på William, hvori han hædrer William som kristen martyr. Snart strømmer pilgrimme til Williams grav, munken Thomas’ magt i klosteret vokser, og hadet til byens jøder syder, bobler og nærmer sig hastigt kogepunktet. Koret af munke ser gennem romanen tilbage på dette hændelsesforløb, og de mange forskellige stemmer danner et alsidigt og broget billede af de dramatiske hændelser og en perspektivrig refleksion over, hvordan en fortælling kan få ustyrlig magt.
Hvorfor skal man læse bogen?
Lysmesse er ikke bare en spændingsfuld, visionær og meget klog roman, den er også skrevet med Harald Voetmanns sans for det nederdrægtigt ækle og utåleligt grinagtige ved den menneskelige krop og det jordiske liv. Du skal læse denne bog, hvis du kan lide en fortælling, der vækkes til live gennem veldoseret, til tider absurd og tør humor – som dog samtidig er utroligt smattet, klistret og stinkende.
Hvilke andre bøger minder bogen om?
Lysmesse er lidt som et dristigt møde mellem Rosens navn og Monty Python. Voetmanns stemme er uforlignelig, så læs hans andre bøger, hvis du kan lide ’Lysmesse’.