Grønland - Jens Heinrich og Bo Lidegaard
- Tid
- 19:00 - 21:00
- Pris
-
Standard: 65 DKKBiblioteksklubben: 50 DKK
- Sted
-
Stadsbiblioteket
Lyngby Hovedgade 28,
2800 Kongens Lyngby - Fennebergsalen
Tags
Faglitterær FestivalBibliotek
StadsbiblioteketHvordan ser Grønlands historie ud fra landets og grønlændernes eget perspektiv? Det var spørgsmålet, der fik historikerne Jens Heinrich og Bo Lidegaard til sammen med Mira Maria Jo Kleist at skrive en ny fremstilling af landet. Det endte med Grønland: En rejse fra de tidligste tider til det moderne samfund, et bredt favnende portræt af samfundet og folket, der undervejs gør op med skeletter i skabet og stereotyper om grønlændere i populærkulturen.
Bogen blev rost af anmelderne, da den udkom i 2025, og er kun blevet mere relevant siden da. Den tilbyder læseren essentiel og indsigtsfuld viden om vores rigsfæller i en tid, hvor verden rundt om Grønland er i forandring, og hvor nye perspektiver på Rigsfællesskabets fortid kommer frem i lyset.
Oplev Heinrich og Lidegaard tale om Grønlands historie og bogens tilblivelse, inden de giver rig tid til spørgsmål fra publikum.
Jens Heinrich er historiker og repræsentationschef for Grønlands Repræsentation i København.
Bo Lidegaard er historiker, forfatter, og tidligere chefredaktør på Politiken.